X
تبلیغات
قالب وبلاگ
حامیان جوان و دانشجوی دکتر محسن رضایی در استان البرز
نظر سنجی
به نظر شما بهترین گزینه احتمالی برای دوره یازدهم ریاست جمهوری چه کس میتواند باشد

اخبار انتخابات ریاست جمهوری .

در حالی که هر روزه از سوی برخی فعالان سیاسی کشور اعلام می‌شود که ورود زودهنگام به موضوع انتخابات ریاست جمهوری به نفع فضای سیاسی کنونی نیست، گمانه زنی‌ها درباره ورود چهره‌های مختلف به عرصه انتخابات آینده تشدید شده‌است. در چند روز گذشته علاوه بر نامهایی که در چند ماه گذشته شنیده می‌شد نامهای جدیدی نیز به لیست افراد در معرض کاندیداتوری اضافه شده‌است. پیش از این اگر از نامهایی چون علی‌اکبر ولایتی، محمدباقر قالیباف، محسن رضایی، علی لاریجانی، سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل و محمدرضا عارف سخن به میان آمده بود، در روزهای گذشته نامهایی چون علی‌اکبر ناطق نوری، دکتر حسن روحانی، اسحاق جهانگیری، مهرداد بذرپاش، ثمره هاشمی، روح‌الله حسینیان، مرتضی آقاتهرانی و علیرضا پناهیان، علی مطهری، محمدعلی نجفی و حسین کمالی نیز مطرح شده‌است.
آنچه در این گمانه زنی‌ها دیده می‌شود این است که افراد مطرح شده حول چند محور ارزیابی می‌شوند: جبهه متحد اصولگرایان، اصولگرایان نزدیک به احمدی نژاد، افراد نزدیک به هاشمی رفسنجانی و بالاخره اصلاح‌طلبان که البته گاه ممکن است با افراد نزدیک به هاشمی رفسنجانی همپوشانی داشته باشند.صادق زیباکلام از جمله افرادی است که در این مورد علاقه شدیدی از خود نشان داده‌است و هر روزه در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های خود به تحلیل شرایط سیاسی کشور و گمانه‌زنی درباره انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می‌پردازد.
وی در تازه‌ترین اظهارنظر خود در واکنش به گمانه‌زنی محسن رضایی که گفته بود ۷ نفر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می‌کنند، گفت: شاید خود آقای رضایی هم به صورت دقیق نداند که این هفت نفر چه کسانی هستند و آیا اساسا فقط هفت نفر نامزد خواهند شد یا بیشتر، چرا که تا انتخابات ریاست جمهوری یک سالی باقی مانده‌است. البته نامزدها باید تا پیش از خرداد ماه سال آینده برای شرکت در انتخابات اعلام آمادگی کنند.
زیباکلام در گفت‌وگو با قانون ادامه داد: ظرف یک سال آینده صحبت از حضور افراد زیادی در انتخابات خواهد شد و بسیاری از افراد نیز وسوسه کاندیدا شدن برای انتخابات به سر آنها می‌زند. هرچند که ممکن است افراد زیادی برای انتخابات کاندیدا شوند که با رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان مواجه شوند.
استاد دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه من در یک نکته با آقای رضایی موافق هستم، خاطرنشان کرد: شاید مقصود آقای رضایی این است که ما هفت نامزد جدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهیم داشت. بنابراین سوال اساسی آنست که این هفت نامزد اصلی چه کسانی و از کدامین جریانات خواهند بود؟ در این صورت فکر می‌کنم شاید بتوان گفت که این هفت نامزد به قرار ذیل خواهند بود. در حال حاضر جبهه اصولگرایان تَرَ جدی برداشته‌است و به دو جریان مخالف و موافق احمدی‌نژاد تقسیم شده‌اند و همانطور که در جریان انتخابات مجلس نهم نیز شاهد بودیم، با وجود تلاش‌های فراوان، این دو جریان نتوانستند به توافق یا وحدت برسند و به دو جریان اصلی موافق احمدی‌نژاد یعنی جبهه پایداری به رهبری آیت‌الله مصباح و مخالفان احمدی‌نژاد به ریاست آیت‌الله مهدوی‌کنی تقسیم شدند.
زیباکلام معتقد است که این اختلافات و دوگانگی میان اصولگرایان همچنان ادامه پیدا خواهد کرد و تشدید خواهد شد. از سوی دیگر اصولگرایانی نیز هستند که ضمن اصولگرا دانستن خود نه با جبهه پایداری و نه با اصولگرایان سنتی همخوانی ندارند که می‌توان گفت شاخص‌ترین چهره این جناح دکتر علی مطهری است که ممکن است خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری معرفی کند. بنابراین تا بدین جا ما سه نامزد از سه جریان وابسته به اصولگرایان خواهیم داشت.
این کارشناس مسائل سیاسی در معرفی کاندیدای بعدی انتخابات ریاست جمهوری به شخص محسن رضایی اشاره کرد و گفت: ممکن است که آقای رضایی نیز تمایل به حضور در انتخابات ریاست جمهوری داشته باشند که در این صورت ما با چهار نامزد مواجه می‌شویم. نامزد پنجم نیز آقای قالبیاف خواهند بود. البته ما همانطور که از آیت‌الله مهدوی‌کنی عبور می‌کنیم و به سمت آیت‌الله مصباح و آقایان مطهری، محسن رضایی و نهایتا به قالیباف می‌رسیم، از شدت اصولگرایی این جریانات منظما کاسته می‌شود، یعنی در میان این پنج جریان اصلی جناح راست، بیشترین غلظت اصولگرایی از آن جریان وابسته به آیت‌الله مهدوی کنی یا همان اصولگرایان سنتی و کمترین آن متعلق به قالیباف است.به گفته وی، نامزدهای پنجم و ششم از آن اصلاح‌طلبان خواهد بود، با این ترتیب که ممکن است یک نامزد از جانب کارگزاران باشد و یک نامزد هم فی‌المثل دکتر محمدرضا عارف از جریان اصلی اصلاح‌طلبان. کارگزاران ممکن است آقایان اسحاق جهانگیری و یا حجت الاسلام دکتر حسن روحانی را معرفی کند. در عین حال بایستی توجه داشت که آیا عارف از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌شود یا خیر؟زیباکلام با تاکید بر اینکه تکلیف اصولگرایان مشخص است، خاطرنشان کرد: نامزدهای اصولگرایان تحت رهبری آیت‌الله مهدوی‌کنی یا به حساب بنده همان جریان اول، ممکن است چهره‌هایی همچون آقایان دکتر علی لاریجانی، دکتر علی‌اکبر ولایتی و یا دکتر سعید جلیلی باشند. جریان دوم اصولگرا یا طیف احمدی‌نژاد – آیت‌الله مصباح گزینه‌های زیادتری دارند. مهرداد بذرپاش، ثمره هاشمی، روح‌الله حسینیان، مرتضی آقاتهرانی و علیرضا پناهیان از جمله گزینه‌های طرفدار احمدی‌نژاد هستند. هرچند که بعید به نظر می‌رسد که مطهری از هیچکدام این نامزد‌ها حمایت کند و حتی ممکن است که او خودش نامزد شود. ایضا محسن رضایی و قالیباف هم حاضر به حمایت از نامزدهای دو جریان اصولگرا نخواهند شد.
استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه هیچ یک از نامزدهای اصولگرا توان رویارویی با نامزد اصلی اصلاح‌طلبان یعنی عارف را نخواهند داشت، تصریح کرد: آقایان آقاتهرانی، علیرضا پناهیان، ولایتی، جلیلی، رضایی و لاریجانی گزینه‌هایی نیستند که بتوانند مقابل اصلاح‌طلبان و نامزد اصلی‌شان یعنی محمدرضا عارف شانسی برای پیروزی داشته باشند و اگر عارف کاندیدای انتخابات شود داستان دوم خرداد ۷۶ بار دیگر تکرار شده و میلیون‌ها نفر برای انتخاب کاندیدای اصلاح‌طلبان به پای صندوق‌های رای می‌روند. ضمن آنکه آقای هاشمی رفسنجانی در صورت تحقق نامزدی عارف ممکن است از اسحاق جهانگیری، حسن روحانی یا فی‌المثل دکتر محمدعلی نجفی بخواهند که به نفع عارف کنار روند.
به گفته وی، اصولگرایان برای جلوگیری از پیروزی عارف دو کار ممکن است انجام دهند. نخست آنکه ممکن است او را رد صلاحیت کنند. کار دوم آنست که با آمدن جدی اصلاح‌طلبان به میدان، ممکن است همچون تیر ۸۴ و ۲۲ خرداد ۸۸ یکبار دیگر با هم متحد شوند.
زیباکلام پیش‌بینی کرد که اصولگرایان حتی در صورت متحد شدن نیز بیش از ۶ الی ۱۰ میلیون رای در برابر عارف نخواهند داشت.
از سوی دیگر در روزهای گذشته نامهای دیگری نیز مطرح شد. دو روز پیش علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر اعلام کرده بود که این تشکل اصلاح طلب، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار را به مصاف انتخابات ریاست جمهوری یازدهم می‌فرستد. موضوعی که البته روزگذشته با تکذیب سخنگوی این روبه رو شد.
سخنگوی حزب اسلامی کار با بیان اینکه کاندیدای اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری تنها از سوی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات معرفی خواهد شد، گفت: حزب اسلامی کار هیچ تصمیمی در مورد کاندیداتوری حسین کمالی دبیر کل این حزب نگرفته است و دبیرکل خانه کارگر تنها تمایل شخصی خود را در مورد کمالی بیان داشته است.
علی حسینی در گفت‌وگو با مهر، در واکنش به معرفی حسین کمالی به عنوان کاندیدای خانه کارگر برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی علیرضا محجوب گفت: محجوب دبیرکل خانه کارگر تمایل و نظر شخصی‌اش را در مورد کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار بیان داشته است؛ چراکه در مورد کاندیداهای ریاست جمهوری اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات باید تصمیم گیری کند.
در همین ارتباط یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی نیزگفت: این حزب به مانند همه احزاب سیاسی دارای یک برنامه و چارچوب مشخص است اما در شرایط فعلی هیچ‌گونه تصمیمی برای انتخابات ریاست جمهوری در نظر نگرفته است.
مرتضی سجادیان در گفت‌وگو با فارس، درباره احتمال معرفی اسحاق جهانگیری به عنوان نامزد این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: حزب کارگزاران سازندگی به مانند همه احزاب سیاسی دارای یک برنامه و چارچوب مشخص است اما در شرایط فعلی هیچ‌گونه تصمیمی برای انتخابات آینده در نظر نگرفته‌است.

نظر آیت‌الله‌یزدی درباره انتخابات ریاست جمهوری
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: آنچه که من به احتمال قوی مطمئن هستم، جامعه مدرسین درخصوص انتخابات ریاست جمهوری با توجه به شرایط آن موقع اظهارنظر خواهد کرد.آیت‌الله محمد یزدی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص مواضع جامعه مدرسین در انتخابات آینده ریاست جمهوری بیان کرد: مسئله انتخابات و جامعه مدرسین موضوعی است که در نزدیکی‌های زمان انتخابات می‌توان تصمیم گرفت و صحبت کرد یعنی شرایط سیاسی و اجتماعی در آن نقش دارد.رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: آنچه که من به احتمال قوی مطمئن هستم جامعه مدرسین درخصوص انتخابات ریاست جمهوری با توجه به شرایط آن موقع اظهارنظر خواهد کرد. وی درباره روند رسیدگی قوه قضائیه به فساد مالی اخیر و اختلاس در شرکت بیمه ایران گفت: من با کسب اطلاعاتی که از شخص رئیس قوه قضائیه و دادستان کشور کردم، به نظر من سنگین ترین کاری که قوه قضائیه دارد رسیدگی به این پرونده ها است. یزدی خاطرنشان کرد: نظر من این است که اصولا یک دوره ریاست قوه قضائیه به این نیست که مسائل جاری کشور را که معمولا دادگستری ها در حال رسیدگی به آن هستند را بخواهند آنان انجام دهند. وی تاکید کرد: مهم این است که در این شرایط استثنایی که پرونده‌های مهمی وجود دارد، قوه قضائیه چگونه به آنها رسیدگی و عمل می‌کند.

منبع:www.peikshushtar.ir

تعداد بازدید : ۴۰۴
[ سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۱ ] [ ۱۳:۵۴ ] [ admin ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


دوستداران و حاميان دكتر محسن رضايي ، با عضويت در اين سايت ما را ياري فرماييد

آمار سایت
افراد آنلاین : ۱
بازديدهاي امروز : ۱
بازديدهاي ديروز : ۰
كل بازديدها : ۳۱۹۶۰
بازدید این هفته : ۳
بازدید این ماه : ۴
تعداد نظرات : ۲۸
تعداد كل مطالب : ۱۴۰
امکانات وب